Parson Russell terrier and Comondor Obojky a vodítka Venchim

Parson Russell teriér a Komondor - of Beautiful Cold Hill

články o plemenech Parson Russell terrier a komondor

O PLEMENI PARSON RUSSELL TERRIER

Parson Russell Terrier je pracovní plemeno původem z Velké Británie. Jeho vznik se datuje na konec 19. století a bylo určeno k lovu lišek. Jeho úkolem bylo lišku najít a vyhnat, nikoliv zabít. Pokud se mu lišku vyhnat nedařilo, držel ji na místě, dokud se k nim nedokopali lovci, aby lišku slovili.
Díky jeho veselé povaze a nikdy nekončící energii je tento psík čím dál tím více využíván jako rodinný pes. Hodí se také na nejrůznější kynologické aktivity jako např. záchranářský výcvik, agility nebo flyball.

HISTORIE PLEMENE

Na konci 19. století žil v jihozápadní Anglii ve městě Devonshir reverend John (Jack) Russell. Tento pán byl velmi vášnivým lovcem a tedy i jezdcem a chovatelem psů. Choval zejména foxhoundy a malé pracovní teriéry tehdy známé jako „foxing terriers“. Časem se ovšem začal vzhled jednotlivých psů lišit a to podle toho zda byli více využíváni pro loveckou praxi nebo výstavy. Plemeno se tak rozdělilo na výstavní Foxteriéry (kteří již nejsou v Anglii lovecky využívaní) a pracovní Jack Russell Teriéry.
V 70-tých letech minulého století pak v Anglii vznikl samostatný klub, který toto plemeno zastřešoval. Jmenoval se Jack Russell Terrier Club of Great Britain (JRTCGB) a zveřejnil svůj první standart tohoto plemene. Pro zajímavost - tento klub funguje dodnes a dodnes s původním standardem.
Britský Kennel Club plemeno uznal v roce 1990 pod názvem Parson Jack Russell Terrier. Ten samý rok ho předběžně pod stejným názvem uznala i FCI. V roce 1999 se název plemene změnil a to pouze na Parson Russell Terrier a v roce 2001 FCI plemeno pod tímto již změněným názvem uznala definitivně.
V České republice lze chovat psy s PP pouze pod organizací FCI, proto se zde toto plemeno jmenuje Parson Russell Terrier. V některých jiných státech je ovšem povoleno chovat psy s PP i pod jinými kluby než je FCI (jedná se zejména o kluby pracovní, kterým jde především o zachování původních kvalit plemene – funkční exteriér i povaha), a proto psa toho samého vzezření jako je „český Parson“, můžete ve světě najít i pod názvem Parson Jack Russell Terrier nebo dokonce jen Jack Russell Terrier.
A jak je to s psíkem, kterého známe u nás jako Jack Russel Teriéra? Tak ten nebyl vyšlechtěn v Anglii, ale v Austrálii a to spíše jako společenské plemeno, než jako pracovní pes.

Historie plemene Parson russell terrier

POVAHA PARSON RUSSELL TERRIERA

Parsonci jsou velmi aktivní a inteligentní psíci se kterými se nebudete nikdy nudit. Kamkoliv půjdete a cokoliv se rozhodnete dělat, oni půjdou s Vámi, nadšeni z jakékoliv aktivity, kterou vymyslíte. Pohyb je pro ně velmi důležitý, a je zapotřebí, aby si měli svou energii pravidelně kde vybíjet. Kromě fyzické námahy je dobré je zaměstnávat i mentálně a to např. formou klikr tréninku, různých psích her a hlavolamů. Pokud Vašemu pejskovi nedopřejete dostatek aktivit, nebojte se, najde si je sám. Výsledek se Vám ovšem nemusí vždy líbit. Nejlepší alternativou je bydlíte-li v domku se zahradou, kde může psík trávit svůj volný čas, pokud není zrovna s Vámi. To, že má psík možnost trávit čas na zahradě, ale neznamená, že už s ním nemusíte chodit na procházky nebo s ním nepodnikat jiné aktivity.
Parson je původně lovecký pes, který pracoval v sezóně téměř denně a musel vydržet vysokou fyzickou i psychickou zátěž. Nepočítejte tedy s tím, že bude spokojený, pokud bude celý život nucen ležet na gauči či na zahradě a nebude mít možnosti vybití (jak fyzického, tak psychického). Jestli patříte mezi lidi, kteří tráví většinu dne v práci a na cestách, nepořizujte si toto plemeno, možná radši ani psa. Ono je sice moc hezké, že Vás doma někdo vítá, uvědomte si ale, jak by bylo Vám kdybyste byli někde většinu života bezprizorní a sami. Psi jsou smečková zvířata, která neradi tráví čas o samotě. Pokud víte, že psík přeci jen bude muset doma nějakou dobu zůstávat sám, je potřeba ho to nejprve naučit. V opačném případě se deprese ze samoty může projevovat nadměrným štěkáním, vytím nebo ničením majetku.
Při dostatku pozornosti a správné výchově z něj vyroste velmi veselý a přátelský společník, se kterým můžete podnikat opravdu téměř cokoliv. Pro svou energickou povahu, skvělé lovecké vlohy a schopnost rychle se učit se hodí snad ke všem psím sportům a aktivitám (agility, dogdancing, flyball, coursing, obedience, sportovní kynologie, záchranářský výcvik, myslivost...).

VÝCHOVA ŠTĚŇÁTKA

Pokud jste si vše dobře promysleli, opravdu se shodli, že se dokážete postarat o psíka a že opravdu chcete toto plemeno, je důležité stanovit si předem pravidla jak pro Vás, tak pro pejska. Co bude a nebude moci dělat, kde se bude a nebude moci u Vás doma pohybovat, a tak dále. Tito psíci jsou velmi inteligentní a vnímaví, neskutečně rychle a snadno se učí, což platí jak o pozitivních, tak o "negativních" věcech. Jejich vnímavost k okolí je opravdu fascinující a oni velmi rychle dokáží vycítit, co si smí dovolit a obrátit to ve svůj prospěch. Není výjimkou, že psíci trénují spíše své páníčky, než naopak. U tohoto plemene je ze všeho nejdůležitější DŮSLEDNOST. Jestli nechcete, aby psík něco dělal, nikdy mu to nedovolte. Jednou naučeného zlozvyku se budete už jen velmi těžko zbavovat. Vhodnou metodou k výcviku a výchově je u tohoto plemene určitě pozitivní motivace. Tento psík velmi špatně reaguje na hrubé zacházení a většinou se tím problémy ještě zhorší. Při řešení jakéhokoliv problému je potřeba, abyste se zamysleli především sami nad sebou a ujistili se, že jste svému psovi danou věc vysvětlili správně. V případě, že psík neposlouchá je totiž chyba v 99% na straně majitele. Kromě Vás se bude psík setkávat i s neznámými lidmi, zvířaty a situacemi, a proto je také ve výchově štěňátka důležitá jeho správná socializace.

Historie plemene Parson russell terrier

LOVECKÝ INSTINKT

Parson Russell Terrier byl původně chován jako lovecký pes, který se v Anglii používal při honech na lišku. Jejich lovecké instinkty jsou skvělé a je třeba s tím počítat. Projevovat se začnou okolo 1,5 -2,5 roku života. Takže pokud se Váš psík do té doby o zvěř nezajímal, neznamená to, že to ještě někdy nezkusí. Pokud teriér najde stopu zvěře, tak má u zkoušek 30 minut na to, aby se vrátil, takže si klidně sedněte, zapněte si stopky a nepanikařte ;). Naši psi se obvykle vrací do 10-15 minut při horké stopě, jinak si zvěře nevšímají.

Historie plemene Parson russell terrier Historie plemene Parson russell terrier

SNÁŠENLIVOST S OSTATNÍMI PSY A JINÝMI ZVÍŘATY

Jako u každého jiného psa je důležitá důsledná výchova a socializace. Jedno z nejdůležitějších socializačních období probíhá zhruba do 4 měsíce věku, kdy má štěňátko otevřené tzv. socializační okno. Vše s čím se do této doby setká si bude pamatovat a později z daných zkušeností vycházet. Je tedy velmi vhodné, abyste se v tomto období snažili pejska seznámit s co největším počtem situací a věcí, se kterými se bude např. setkávat i v budoucnosti. Dospělý člověk je totiž něco jiného než 13ti leté dítě a to je zas něco jiného než batole. Stejně jako bílý pes není černý, velký není malý. Jiný je pán s vousy, plešatý pán, pán s brýlemi, nebo s holí, jízda autobusem, je jiná než vlakem. Čím více kladných vjemů v tomto období pejskovi zajistíte, tím lépe bude v dospělosti reagovat na nové a neznámé podněty. Pokud socializace proběhne tak jak má a psík se naučí správné psí řeči, neměl by mít problém s komunikací mezi ostatními. Problémové chování nastává většinou tehdy, pokud se jeden z psíků chová neadekvátně nebo psí řeč nezná a nerozumí jí. Potom může brát dané chování jako ohrožující a nastávají dvě varianty. Psík zvětší vzdálenost mezi sebou a nepříjemným subjektem nebo situací, tím že buď odejde, nebo zaútočí. Výběr daného chování záleží jednak na povaze psa a jednak na tom, která varianta se mu osvědčila v minulosti. Také je třeba počítat s tím, že stejně jako se každý člověk nesnese s každým, tak se Váš pejsek nebude slepě radovat z každého cizího psa, kterého kdy potká.
Co se týká ostatních zvířat, parson je lovecký pes. Hlodavce a ptáky, bych domů vůbec nenosila. V mžiku je uloví a sežerou. Naši psy s oblibou doma loví myši, krtky, ptáky a další vetřelce, kteří k nám proniknou. Pokud máte doma kočku a psík s ní bude vyrůstat odmalinka, mohou spolu vycházet velmi pěkně a není třeba se bát konfliktu. Náš Bearkly vyrůstal s kocourem, se kterým spolu pak spali v pelechu, jedli z jedné misky a byli to velcí kámoši. To, že si psík zvykne na kočku doma, ovšem neznamená, že venku cizí kočky lovit nebude, ty už totiž nejsou jeho a pokud se před ním rozeběhnou k útěku, mile-rád je prožene.

Historie plemene Parson russell terrier

EXTERIÉR PLEMENE

Jako u každého jiného loveckého plemene se i u Parsona jeho vzhled odvíjel především od jeho práce. Hezký pes je takový, který hezky pracuje, říkají terriermani.
Ideální výška: 31-36 cm
Srst: hladká, broken, nebo hrubá, vždy přiléhavá a tvrdá, žádné jemné chmýří. Broken a hrubá srst se několikrát do roka trimují.
Barva: čistě nebo převážně bílá s hnědými a černými znaky nebo jejich kombinacemi
Stavba těla: malý, plytký, dvěma rukama obejmutelný, flexibilní hrudník (jehož obvod by neměl přesáhnout 45cm), kratší a širší hlava, mírně klenutá bedra, rovná spodní linie, ocas nasazený středně vysoko

TYPY SRSTI A BARVY
U Parsonů se vyskytují tři základní typy srsti: hladká, broken a hrubá. Všechny tři varianty se mezi sebou kříží a to z důvodu zachování kvality srsti. Kdyby se mezi sebou křížili jen hladkosrstí nebo naopak hrubosrstí jedinci, srst by mohla ztratit svoji hustotu nebo být naopak příliš vlnitá a dlouhá. Srst se skládá vždy ze dvou vrstev. Spodní vrstva je tvořena měkkou podsadou, vrchní vrstva pak hustou a tvrdou krycí srstí.

Parson Russell terrier
HLADKÁ SRST
Je krátká, tvrdá a hustá. Celoročně líná a je třeba ji pravidelně vyčesávat.

Parson Russell terrier
HRUBÁ SRST
Krycí srst je tvrdá a je po celém těle delší. Upravuje se trimováním.

Parson Russell terrier
BROKEN SRST
Je něco mezi hladkou a hrubou srstí. Krycí srst je na některých místech delší. Také se upravuje trimováním.


PÉČE O SRST

Na pravidelné vyčesávání hladké srsti je vhodné gumové hřbílko, na vyčesání podsady, např. při jarním shazování srsti je pak vhodný furminátor (pozor ale, abyste psíkovi nevyčesali všechnu podsadu). K trimování srsti se používají buďto speciální trimovací nože nebo Vaše vlastní ruce. Ty jsou pro trimování nejvhodnější, protože chlupy nikdy nepřeřežou. Trimování se provádí podle potřeby. Vždy záleží na typu srsti daného jedince, na ročním období a hormonálním rozpoložení.
Koupání: Koupat tyto psy nemusíte a to v podstatě nikdy. Jejich srst má samočistící schopnosti a většina špíny z nich opadá buď za chvíli, nebo za delší chvíli. Pokud chcete čištění urychlit, můžete psíka osprchovat čistou vlažnou vodou. Šampon se téměř nikdy nepoužívá, změkčuje totiž srst, což je nežádoucí. Pokud se Vám stane, že se pejsek v něčem nevoňavém vyválí a je potřeba ho vykoupat šamponem, doporučuji šampon pro drsnosrstá plemena.

ZDRAVÍ

Díky anglickým pracovním chovatelům, kteří si nechávali pouze zdravá a silná zvířata, zůstávalo toto plemeno dlouhou dobu velmi zdravé. Pokud byl jejich pes nemocný nebo příliš slabý, zemřel. Možná je to drsné, ale jen díky této přirozené selekci zůstávali a dodnes zůstávají jejich psi přirozeně silní a zdraví.
V dnešní době bohužel nežijeme v Anglii, plemeno je velmi populární a řada lidí se na něm snaží zbohatnout. Nepřeje nám ani to, že zdravotní testy nejsou klubem chovatelů teriérů uznány za povinné. Bohužel se tak může snadno do chovu dostat i nemocný jedinec. Pokud si tedy budete pořizovat toto plemeno, určitě dbejte na to, aby rodiče zdravotní testy měli, seriózní chovatel je totiž dělá, ačkoliv povinné nejsou. Mezi nemoci, které se u tohoto plemene vyskytují a na které existují zdravotní testy patří tyto:
PL – luxace pately, výsledek by měl být 0/0
DOV – dědičné oční vady, u parsonů je to zejména katarakt, výsledek by měl být prostý očních vad
BAER – audiometrické vyšetření, zda pes slyší na obě dvě uši, výsledek by měl být oboustranně slyšící +/+
PLL – primární luxace oční čočky, DNA test, výsledek by měl být Clear nebo Carrier
LOA – late onset ataxie (ataxie s pozdním nástupem), DNA test, výsledek by měl být Clear nebo Carrier
SCA – spinocereberální ataxie, DNA test, výsledek by měl být Clear nebo Carrier

U DNA testů mohou nastat 3 výsledky: CLEAR (čistý), CARRIER (přenašeč), AFFECTED (postižený). Psi s výsledkem Clear a Carrier jsou v pořádku, psík s výsledkem Affected onemocní. Díky DNA testům můžeme do chovu použít i psa s výsledkem Carrier a zachovat tak mnohem širší genofond. Psík s výsledkem Carrier by se měl pářit vždy jen s Clear, potomci pak budou buďto Clear, nebo Carrier, ale nikdy nebudou nemocní!

Historie plemene Parson russell terrier

PROČ ŠTĚŇÁTKO S PP?

Na tuto otázku je celá řada odpovědí. Můj názor je takový, že pokud se někomu líbí určitý typ psa, tak se mu líbí právě proto, jak vypadá a jakou má povahu. Právě tuto "typickou" povahu a vzhled určuje plemenný standard a lidé, kteří chovají psy s PP, ho musí dodržovat. Právě tato pravidla Vám dávají záruku, že Vám z psíka vyroste jak vzhledově, tak povahově to či ono plemeno. Pokud Vám na tom ovšem nezáleží, tak, prosím, běžte a zachraňte život pejskovi z útulku, který Vám za to bude celý život vděčný. Nepodporujte ale množitele! Těmto lidem záleží na penězích, ne na psech a jedinci z takovýchto odchovů Vám mnohdy nadělají více starostí než radosti. Aby štěňátka dostala průkaz původu (PP) nestačí pouze, že mají PP i jejich rodiče. Oba z rodičů musí ještě splnit podmínky pro zařazení do chovu, kam patří posouzení vzhledu, povahy, ale také zdraví. Žádný pes samozřejmě není dokonalý, a tak existuje určité rozhraní, ve kterém se pes může při posuzování pohybovat. Pokud ani v tomto "rozhraní" podmínky chovnosti nesplní, znamená to, že se u něj vyskytla nějaká "hrubá" vada a pes by již neměl v chovu dále působit. Hrubá vada na kráse? To nám asi tak moc vadit nemusí - vždyť pes má být hlavně kamarád a to jak vypadá není až tak důležité...ale co vada v chování? Vylučující vadou z chovu může být totiž také přílišná agrese nebo naopak bázlivost. A co teprve vada zdravotní? Je jasné, že ani stovka zdravotních testů u psa s PP Vám nezajistí zdravého jedince, ale alespoň víte, že chovatel udělal vše, co bylo v jeho silách, abyste dostali co nejzdravějšího jedince. U psů s PP se totiž zdravotní stav hlídat musí. Jednak proto, že máme své svěřence rádi a chceme, aby byli zdraví a vitální co nejdéle a jednak proto, že nemocného psíka by si od nás ani nikdo nekoupil.

Historie plemene Parson russell terrier

CENA ŠTĚŇÁTKA

Proč je štěňátko s PP několikanásobně dražší než bez PP? Protože si platíte servis. Aby štěňátka PP vůbec dostala, musí nejprve jejich rodiče splnit celou řadu podmínek, což samozřejmě není zadarmo. Nejprve musíte začít jezdit na výstavy a sesbírat potřebná hodnocení, na jejichž základě pejsek splní podmínky chovnosti. Cena za přihlášku na jednu takovou výstavu se v ČR pohybuje okolo 800Kč (+ doprava + jídlo na celý den), výstava v zahraničí Vás pak vyjde několikanásobně dráž. Čím více objezdíte výstav a získáte dobrých hodnocení, tím jste samozřejmě známější a Vaše hodnota na trhu stoupá. Pokud chováte plemeno pracovní, je dobré, aby měl pejsek složenou i pracovní zkoušku. U některých plemen je tato zkouška do chovu dokonce povinná. Poté byste měli udělat všechny potřebné zdravotní testy. Ty sice nejsou u tohoto plemene vůbec povinné, solidní chovatel je ovšem dělá vždy a to u obou rodičů. Mezi vyšetření patří test na luxaci patel (PL), dědičné oční vady (DOV), audiometrické vyšetření (BEAR), genetické vyšetření na luxaci oční čočky (PLL), genetické vyšetření na pozdní formu dědičné ataxie (LOA) a genetické vyšetření na spinocerebelární ataxii (SCA). Dalším krokem je zaregistrovat si chovatelskou stanici a vyřídit všechnu potřebnou dokumentaci. Když tohle všechno máte, tak teprve poté jedete za krycím psem, který může být vzdálený i stovky kilometrů daleko. Cena za krytí je různá, v zahraničí se ovšem může pohybovat i okolo 1500euro. Když máte štěstí a fenka zabřezne, je potřeba se o ni také starat, dodávat ji potřebné vitamíny a zdravotní péči. Pokud vše dobře dopadne a Vám se narodí zdravá štěňátka, zbývá Vám už jenom nechat všechny oočkovat, očipovat, několikrát je odčervit, 9 týdnů je uživit, pořídit jim vše potřebné do nového domova (jídlo na první dny, obojek, vodítko, hračky, vet-bed) a najít ty nejlepší možné majitele, kterým budete 24 hodin denně k dispozici pro případ, že budou něco potřebovat. Stále si myslíte, že je cena za štěňátko s PP nepřiměřeně vysoká a chovatelství je výdělečná činnost? Kéž by tomu tak bylo, pravda je ovšem taková, že pokud to děláte poctivě, zbohatnout se na tom opravdu nedá. Naopak není výjimkou, že ještě vrh "dotujete" z jiných finančních zdrojů.

RADKA DAŘINOVÁ
Staré Křečany, Česká Republika

Tel.: +420 737 432 814
E-mail: radka.darinova@gmail.com

FB My Way Terriers Tvorba www stránek pro chovatele cernohubova.com